Lynyrd Skynyrd - legenda neumírá

3. listopadu 2009 v 22:00 | Ripper |  Články
Legenda jménem Lynyrd Skynyrd!
V roce 1964 se rozhodla skupinka mladíků z Jacksonville (Florida), v čele s Ronnie Van Zantem, založit svou první rockovou kapelu, tehdy ještě s názvem "My Backyard". Nikdo z nich tehdy asi netušil, jaké legendě jižanského rocku dávají vzniknout. V úplných začátcích, tito stále ještě školáci, mísili vlivy různých rockových žánrů, hlavně z britských ostrovů, spolu s tradičním americkým blues a country. Často si také měnili název, až zůstali u jména jejich společného učitele tělocviku Leonarda Skinnerda, v dnes již typickém jižanském tvaru Lynyrd Skynyrd.
Již pod tímto názvem vydávají v roce 1973, tedy téměř po devíti letech existence, své debutové album "Pronounced leh-nerd skin-nerd", kde se objevují hity jako Simple man, Thuesday´s gone a Free Bird. Hned na druhém řadovém albu "sekond helping" z roku 1974, se také poprvé objevuje doposud asi největší hit Skynyrds "Sweet home alabama"! Od první desky vydávali s každoroční pravidelností nové řadové album a to až do černého roku 1977. V tomto roce je totiž po tragické nehodě letadla navždy opustili frontman kapely Ronnie Vant Zant, kytarista Steve Gaines s bratrem Cassiem a road-manager Dean Kilpatrick, kteří spolu s oběma piloty na místě zahynuli. To vše pouhé tři dny po dotočení další studiovky "Street Survivors", která je oceněna dvěma platinami. Tato tragická událost rozdělila Lynyrd Skynyrd na dlouhých deset let.

V roce 1987 oznamují LS veřejnosti a hlavně svým příznivcům návrat na scénu v čele s mladším bratrem zesnulého zpěváka, Johnny Van Zantem. O tom, že svůj návrat vzali opravdu vážně, napovídá velké množství koncertů, které doposud odehráli, zejména po státech. A sem tam nějaká ta deska, kterých od roku 1991 natočili celou řadu.
Letošní září konečně přináší zbrusu nové studiové album, v pořadí již dvanácté, nesoucí název "God & Guns", točené u roadrunner, ke kterému se Vám budu snažit co nejdříve dodat recenzi.

Současná sestava:
Johnny Van Zant - zpěv
Gary Rossington - kytara
Rickey Medlocke - kytara
Mark Matejka - kytara
Micheal Cartellone - bicí
Robert Kearns - basa
Peter Pisarczyk - klávesy

Diskografie:
1973 Pronounced 'lĕh-'nérd 'skin-'nérd (2x platinum USA)
1974 Second Helping (2x platinum USA)
1975 Nuthin' Fancy (Platinum USA)
1976 Gimme Back My Bullets (Zlatá deska USA)
1977 Street Survivors (2x platinum USA)
1991 Lynyrd Skynyrd 1991
1993 The Last Rebel
1997 Twenty
1999 Edge of Forever
2000 Christmas Time Again
2003 Vicious Cycle
2009 God & Guns
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama