Rozhovor s Dead Daniels pro HMB

7. května 2012 v 12:00 | POWERHOME |  Články
Když se řekne DEAD DANIELS, tak znalí metalového podsvětí už vědí,
že se jedná o začínající southern metalovou partu, momentálně zabydlenou v Praze.
O krátký rozhovor jsem proto požádal jednoho ze zakladatelů,
zpěváka a kytaristu Tommyho Wheelera, ke kterému se přidal baskytarista
David Gebler slyšící na přezdívku "Géba".

Kdo přišel s myšlenkou vytvořit southern metalovou skupinu a proč?

Tommy: My se Semírem, máme rádi americký jižanský bandy jako Lynyrd Skynyrd, takže to tak nějak vzniklo samo. Už dlouho jsme se do takový muziky spolu chtěli pustit. No, a o metal se asi nejvíc postaral Pablo.

Géba: Southern rock je úžasný styl, ale všichni jsme tak nasáklí metalem, že jsme prostě stvořili dalšího křížence.


Kapela vznikla v Anglii a pak se přemístila do Čech. Zajímalo by mě, proč jste se tak rozhodli? Nebo to bylo všechno jinak?

Tommy: To je trochu jinak (hahaha), vlastně jsme tam Daniels opravdu založili, přesně v Nottinghamu, když jsme tam byli na návštěvě za Pavlem, který tam tou dobou žil. Jemu se náš nápad zalíbil, takže když se pak vrátil do Čech přidal se k nám a kapela byla na světě.


Hodně zavádějící název skupiny, kdo s tím vážně přišel a proč?

Tommy: Padala spousta návrhů na název. Chtěli jsme tam mít nějakej bourboun. No, a myslím, že Pablo to řekl první - "Dead Daniels". Ale Géba se Semírem by ti možná řekli něco jinýho, co? [smích]

Géba: Jak říká Tommy, název byl od začátku spojen s kvalitním bourbonem, či whiskey a tak jsme vymýšleli a vymýšleli a u toho hojně popíjeli oblíbeného Jacka. K smrti znaveni jsme pak odvodili jedinou možnou variantu.


Proč jsou texty Dead Daniels v českém jazyce?

Tommy: Protože jsme v Čechách a přibývající fanoušci nás utvrzují v tom, že to tak máme nechat i nadále. Dokonce i když jsme hráli ve Švýcarsku, tak to tam nikomu nevadilo.


Ty jsi Čecho-Američan, ale Semír? Umí česky?

Tommy: Jasně, pusť si "Zvíře" a uslyšíš.


A kde jste se vůbec potkali se Semírem?

Tommy: To už je strašně dávno, máme společné známé, ale poprvé to asi bylo v jeho vinárně U Věstonického Venouše na Praze 5, kde se scházíme dodnes.

Géba: Já jsem se Semírem už před lety hrál v Divé Báře. Když mě spolu s Tommym oslovil ohledně volného místa basáka v Dead Daniels, bez váhání jsem do toho šel.


Nahráli jste třípísničkové EP "Tady žije Jack". Proč jenom tři skladby? Přece jenom koncertujete. Jaké skladby jste hráli? Neříkej, že jenom tři? [smích]

Tommy: EP se točilo hrozně narychlo a čistě pro účel turné s Black Majesty, kde jsme předskakovali, abychom měli něco v ruce. Dneska už máme na playlistu cca 15 vlastních songů, takže snad se brzy pustíme do natáčení celého alba.


Myslíš, že se můžou fanoušci těšit na plnohodnotné album? Pracujete na tom, nebo se zatím soustředíte na živá vystoupení?

Tommy: Určitě můžou! Teď se ale opravdu soustředíme spíš na koncerty, dát o sobě vědět.


Vloni se u vás objevil bubeník Standa Šmeral. Nahradil tak nastálo vytíženého Pavla Konvalinku nebo je to jen záskok?

Tommy: Standa má s námi za sebou už desítku koncertů a je tak definitivně členem Daniels, za což jsem opravdu rád. Pokud to jen trochu bude možné určitě se Pablo objeví jako host.


V červnu jedete na turné na Slovensko. Jedete sami nebo ještě s nějakou kapelou?

Tommy: Koncert pro nás pořádá obec Hontianské Nemce, takže předpokládám nějaký místní support, ale jinak jedeme sami.


Když se vrátím ještě ke koncertům. V březnu jste vystupovali na Liberec Festu spolu s Milošem ´Dodo´ Doležalem. Jaký je v zákulisí? Na pódiu je vždy absolutně nad věcí. Je to velkej bombarďák. Samozřejmě také výborný kytarista.

Tommy: Pro mě to byl asi největší zážitek, setkání s Dodem. Semír a Standa se s ním léta znaj, je hrozně fajn a normální. Ještě bych našel MC kazetu "Dráždivej dotek", kterou jsem v pubertě sjížděl furt dokola. Takže díky, Dodo!

Géba: Setkání s Dodem byl jedním z nejhezčích zážitků. Pohodový chlapík, bez hvězdných manýrů a který má naprosto jasno v tom, jak a proč co dělá. Na chvilku se objevil i v "našem" kotli pod pódiem.
Tommy: Jo, byl pěknej pocit vidět před sebou z pódia Doda.


Southern a Sludge metal je hodně spojován se Zakkem Wyldem. Vím, že je to tvůj oblíbený kytarista. Setkal jsi se s ním někdy nebo jsi byl na jeho koncertu?

Tommy: BLS jsou pro mě nejvíc! V Praze jsem na nich byl dvakrát (Sazka + Vltavská), no a v červnu je uvidím v Portugalsku, tak se tam s nim snad možná i setkám. Budou hrát v Portu v malým klubu pro 500 lidí, na to se hrozně těším.


Poslouchal jsem vaše EP a mohu říct, že Vám to pěkně šlape. Jste sehraná parta. Každý má svůj prostor, přesto jste semknutý v jeden celek. Jaký z toho máš pocit ty, když takhle hrajete?

Tommy: Samozřejmě dobrej, jinak bych to nedělal a myslím, že nikdo z nás. Děláme muziku pro lidi a ty si zatím naše koncerty užívají. Podle mě musí z muziky stříkat energie a souhra a to se nám snad daří. Přijď 3.5. do Kainu a uvidíš.

Géba: Děláme muziku postavenou na jednoduchém základu, přístupnou lidem. Netvoříme bůhvíjaké umění, jak by řekl klasik: "It´s just rock´n roll". Důležitá je právě ta nadupaná energie, která musí být cítit jak na živých koncertech, tak i z nahrávek.


No, a obligátní otázka na závěr. Chtěl by jsi říct ještě něco čtenářů HMB?

Tommy: Hemanethake Chehentaamo!
Géba: See Ya, guys!
P.S.: A jak by řekl Miki Z.: "Tos neviděls Dead Daniels!"


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama