Grafikem s freewarem...

26. srpna 2014 v 11:35 | ALTUS Training Center |  Články
Zajímáte se o počítačovou grafiku a rádi by jste si vytvářeli vlastní grafické podklady, například pro vaše webové stránky, tvořili letáčky, nebo plakátky pro svoje akce, ale nemáte rozpočet na placený software od Adobe, nebo corelu? Na trhu jsou již delší dobu volně ke stažení aplikace pro úpravu fotografií a tvorbu počítačové grafiky všeobecně. My osobně pracujeme s programem Gimp, Scribus a Inkscape a nabízíme jednotlivá školení pro tyto freewarové produkty v rámci jednodenních školení. Jedná se o volně stažitelné grafické programy, které bez problémů nahradí placené programy sady Adobe PhotoShop, InDesign a Illustrator. Nejprve si ale jednotlivé programy představme.

GIMP neboli GNU Image Manipulation Program (program pro úpravu grafiky), je freewarová multiplatformní aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky. Používá se zejména pro úpravu fotografií, nebo tvorbu webové grafiky. Kromě široké škály rastrových nástrojů obsahuje i některé vektorové funkce, které jsou užitečnou pomůckou při práci s rastrovou grafikou a nahradí Vám tak placený Adobe PhotoShop. GIMP je dostupný zdarma včetně zdrojových kódů pod licencí GPL.

SCRIBUS je další freewarový program pro sazbu dokumentů. Šířen je zdarma pod licencí GNU GPL, stejně jako GIMP. Co se týče schopností a možností rozvržení stránek, snese srovnání s placeným programem Adobe InDesign. Scribus je komplexní sázecí program. Nabízí celou řadu funkcí, včetně skriptování v jazyce Python, podporu většiny textových i grafických formátů včetně SVG, TrueType a OpenType fontů, CMYK a ICC správu barev či export do PDF.

INKSCAPE je open source vektorový grafický editor. Inkscape je multiplatformní aplikace. Inkscape zatím neobsahuje mnoho užitných prvků a vlastností nejlepších komerčních vektorových editorů, jako například Adobe Illustrator, ale spolehlivě uspokojuje širokou řadu požadavků. Pro předtiskovou úpravu grafiky a převádění do křivek naprosto vyhoví.

Více informací s termíny veřejných kurzů naleznete v nabídce našeho školicího střediska, na adrese: www.pcskoleni.cz/grafika, případně využijte některý z kontaktů.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama